Úvodní stránka >> Digitální diktafony
Všechny ceny včetně DPH.
Kategorie zboží
Akční nabídky
Certifikáty

Digitální diktafony - představení produktů

Zatímco klasický magnetopáskový diktafon již dnes patří historii, digitální diktafon, který provádí záznam na moderní paměťové "flash" médium získává zejména díky své velké flexibilitě stále větší oblíbenost - a to nejen mezi profesionály (novináři atp.) ale i laickou veřejností.

Původní diktafony

Většina digitálních diktafonů na našem trhu bohužel disponuje poměrně malou pamětí a záznam je často prováděn nestandardních souborových formátů. Uživatel je tak nucen zpracovávat data speciálním softwarem, případně provádět konverzi do nějakého standardního formátu.

Na našem e-shopu se proto budeme soustředit výhradně na diktafony s dostatečně vysokou kapacitou, které navíc disponují podporou záznamu přímo do standardního formátu (zejména MP3). V neposlední řadě také klademe důraz na celkovou kvalitu, reprezentativní vzhled, přítonost moderních funkcí a vybavenost diktafonu.

V současné době lze na trhu najít poměrně velké množství digitálních diktafonů v různých kapacitách a vybaveny mnoha různými parametry. Pokusíme se zde proto ve stručnosti představit a popsat všechny základní funkce, kterými by měl dobrý diktafon disponovat. Věříme, že Vám tyto informace, které jsme sestavili na základě zkušeností a požadavků našich dlouhodobých zákazníků, pomohou při výběru Vašeho nového diktafonu...

Na co je vhodné se při výběru diktafonu zaměřit?

Digitální diktafony

Záznam do standardního formátu (MP3). Využíváte-li diktafon často v terénu a potřebujete zpracovávat data také na svém PC (což je mnohem pohodlnější než s využitím integrovaného reproduktoru), je standardní formát (zejména MP3) ideální právě díky své kompatibilitě. V případě nestandardních formátů jste nuceni nosit při sobě instalační soubory příslušného software a instalovat jej na každé PC, na kterém svá data zpracováváte. Taková obsluha diktaofnu je přirozeně velmi nekomfortní.

Snadná a rychlá aktivace nahrávání. Každý si jistě dovede představit situaci, kdy ihned potřebuje pořídit záznam a nemá čas zdlouhavě procházet menu diktafonu a hledat přislušnou funkci. Plánujete-li využívat diktafon v takových situacích, doporučujeme vyžadovat možnost rychlé a snadné aktivace záznamu - ideálně "jedním stisknutím tlačítka".

Kvalita záznamu na větší vzdálenost. Většina diktafonů disponuje možností nahrávat nejen přes integrovaný mikrofon, ale připojit i mikrofon externí. V případě běžného interview postačí pro kvalitní záznam bez problému integrovaný mikrofon. Plánujete-li však nahrávat i na větší vzdálenosti, doporučujeme připojit externí mikrofon s vyšší citlivostí. Některé diktafony v naší nabídce již mají externí mikrofon v základní nabídce.

Automatické zapínání nahrávání. Chystáte-li dlouhý záznam v situacích, kdy nemůžete diktafon osobně obsluhovat, je ideální využít funkce VOR (voice operated recording neboli hlasem řízené nahrávání), kdy diktafon vyčkává ve stavu Stand-by (spící) a jakmile zaznamená zvýšenou hladinu zvuku, ihned automaticky aktivuje nahrávání. V případě zachycení ticha pak opět nahrávání přeruší. Pomocí této funkce tak lze ušetřit mnoho místa v paměti diktafonu, zejména v případech, kdy nahrávání probíhá v několika fázích oddělených delší pauzou.

Automatická regulace hlasitosti. Funkce AGC (automatic gain control, neboli automatické řízení síly signálu), pak zajišťuje vyrovnávání hlasitosti při nahrávání. V případě, že je zdroj velmi tichý, diktafon jej v záznamu automaticky zesílí, naopak v případě zachycení hlasitého zvuku je tento snížen na průměrnou hodnotu. Potlačuje se tak nežádoucí dynamika záznamu, což je vhodné zejména pro záznam mluveného slova.

Hmotnost a rozměry diktafonu. Vzhledem k tomu, že se jedná o přenosné zařízení, které budete často potřebovat mít k dispozici, je dobré také zvážit jeho rozměry a hmotnost. U starších typů diktafonů byla vyšší hmotnost nevyhnutelná kvůli využití mechanických částí. V dnešní době není problém sehnat diktafon s hmotností pod 50 gramů, což následně v každodenní praxi jistě oceníte.

Digitální videodiktafony

Zvláštní kategorií digitálních diktafonů pak tvoří tzv. digitální video-diktafony. Tato zařízení vedle klasického záznamu zvuku umí pořizovat i videozáznam v různé kvalitě. Pro dobře viditelný záznam s čitelným textem doporučujeme volit diktafon s rozlišením 640x480 bodů. Nižší rozlišení je vhodné pouze k hrubému pohledu na natáčený prostor.

Některé typy těchto zařízení se pak vyznačují diskrétním vzhledem, kdy po vložení do kapsy velmi věrně imitují například propisku či fixu - umožní tak uživateli provádět záznam bez vědomí okolí. Zařízení tak lze velmi dobře využít i jako tzv. skrytou kameru. V každém případě je však třeba dbát na to, aby nedošlo při Vašem konání k porušení zákona o ochraně osobnosti a osobních údajů.

Zobrazte si aktuální nabídku produktů z kategorie Digitální diktafony.

Digitální diktafony
Nové zboží
Představení zboží

Partneři: Elektronika | Diktafony | Nahlížení do KN
...